Kreatyna – wszystko co warto wiedzieć o tym suplemencie!

Suplementacja diety

Od lat kreatyna jest najpopularniejszym suplementem wśród sportowców. Czy wiesz w jaki sposób kreatyna wpływa na organizm? Podpowiadamy jak działa suplementacja z kreatyną i dlaczego warto ją stosować!

O kreatynie słyszał już niemal każdy. Jest to jeden z najpopularniejszych suplementów, który przeznaczony jest stricte dla osób nastawionych na osiąganie jak najlepszych wyników sportowych. Co warto o nim wiedzieć?

Co to jest kreatyna?

Kreatyna jest to organiczny związek chemiczny, który znajduje się głównie w mięśniach. Występuje naturalnie w ludzkim ciele i powstaje w trakcie przemiany materii. Jej produkcja odbywa się dokładnie w wątrobie, nerkach i trzustce. Składa się głównie z 3 aminokwasów: argininy, glicyny oraz metioniny. Stosowana jest praktycznie przez sportowców z każdej dyscypliny sportowej. Kreatyna wykazuje wiele pozytywnych cech, które znacząco wpływają na ludzki organizm i pomagają zwiększyć możliwości sportowe.

Suplementy diety fabryka supli

Szukając odpowiedniej suplementacji warto skorzystać z usług sprawdzonego, bezpiecznego producenta. Na stronie sklepu FabrykaSupli.pl znajdziesz suplementy diety wysokiej jakości w wielu wariantach i o różnym przeznaczeniu, skutecznych i bezpiecznych dla zdrowia. Zapoznaj się z ofertą sklepu i wspomóż swój organizm od środka.

Jak działa i na co wpływa kreatyna?

Dzięki przyjmowaniu kreatyny zwiększamy oraz polepszamy odnawianie się cząsteczek ATP. Są to tzw. adenozynotrójfosforany, które są podstawowym nośnikiem energii w ludzkim organizmie. Regularne przyjmowanie kreatyny powoduje, że mięśnie zaczynają magazynować większe ilości wody. Taka sytuacja sprawia, że w mięśniach tworzy się lepsze środowisko anaboliczne. Dzięki temu jesteśmy w stanie poprawić swoje wyniki siłowe, wytrzymałościowe oraz lepiej się regenerujemy.

Zalety stosowania kreatyny

Stosowanie kreatyny ma wiele zalet dla ludzkiego organizmu. Do najważniejszych zalet należy zaliczyć:

– zwiększenie syntezy białek,
– poprawa regeneracji,
– zwiększenie siły (przy zachowaniu odpowiedniej podaży kalorii),
– znaczne polepszenie wydolności tlenowej.

Warto pamiętać, że efekty wynikające z przyjmowania kreatyny mogą być różne dla poszczególnych osób. Wynika to z indywidualnych predyspozycji każdego organizmu, a przede wszystkim ze względu na naturalny poziom kreatyny w organizmie.

Rodzaje kreatyn

Kreatynę dzieli się głównie na dwa rodzaje. Pierwszą odmianą oraz tą najbardziej popularną jest monohydrat. Z kolei drugi rodzaj kreatyny to jabłczan. Monohydrat to w zasadzie najprostsza oraz najlepiej przebadana forma tego suplementu. Składa się tylko i wyłącznie z cząsteczki kreatyny w połączeniu z cząsteczką wody.

Natomiast jabłczan kreatyny to połączenie cząsteczki kreatyny z cząsteczką kwasu jabłkowego najczęściej w proporcjach 1:3. Odmiana jabłczanu stosowana jest głównie przez osoby bardziej doświadczone, które stosowały już wcześniej zwykły monohydrat.

Badania kreatyny

Wśród dostępnych suplementów dla sportowców to właśnie kreatyna jest najlepiej przebadana. Znajduje się na rynku od wielu lat, dzięki czemu jest ona doskonale wszystkim znana. Warto podkreślić, że dotychczas przeprowadzone badania odbywały się przede wszystkim na osobach zdrowych.

Trening siłowy para

Kto może stosować kreatynę?

Kreatyna może być stosowana zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Szczególnie przydatna okaże się dla osób, które trenują sporty wytrzymałościowe bądź siłowe. Najbardziej popularna jest w środowisku osób uczęszczających na siłownie. Tam zarówno młodzi, jak i starsi adepci kulturystyki często korzystają z suplementacji kreatyną.

Kiedy stosować kreatynę?

Jeszcze do niedawna uważano, że kreatynę powinno przyjmować się tuż przed treningiem lub tuż po treningu. Analizując jednak najnowsze dostępne badania można stwierdzić, że dokładny okres przyjmowania kreatyny nie ma większego znaczenia dla jej skutecznego działania. Należy pamiętać tylko i wyłącznie o regularnym jej spożyciu – a więc około 5 g każdego dnia. Pełne nasycenie kreatyny w organizmie następuje po około 2 tygodniach.

Przeciwwskazania do stosowania kreatyny

Dotychczasowe badania przeprowadzone na kreatynie nie wykazały jakichkolwiek poważnych przeciwwskazań do jej zażywania. Należy jednak pamiętać, że owe badania przeprowadzone były na osobach zdrowych. W takim przypadku należy wziąć poprawkę względem osób, które mają większe bądź mniejsze problemy z nerkami bądź wątrobą. Aby wykluczyć jakiekolwiek niepożądane działanie kreatyny, najlepiej wykonać badania przez rozpoczęciem suplementacji kreatyną, a następnie na bieżąco obserwować zachowanie organizmu.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *